niedziela, 7 czerwca 2009

Wybory w Koszelewie

Wybory do Europarlamentu w powiecie gliniewickim mogą przejść do historii. Jeszcze nigdy nie zanotowano tak dużego zainteresowania i zaangażowania społecznego. Nieformalny Instytut Słuchania Opinii Ulicznej „Pyrkuć Józef, Synowie i Szwagier - Sprzedam Opla 1980” szacuje, że frekwencja może być dwa razy wyższa, niż podczas ostatnich wyborów prezydenckich i wynieść nawet 11%.

Co prawda nikt nie ma wątpliwości, że 3/4 kart do głosowania zostanie zużytych do kurzenia machorki (głosy oddane na starej gazecie uznawane są za nieważne), ale to i tak sukces lokalnej władzy, że zdołała namówić tylu mieszkańców powiatu do zaznaczenia odpowiedniej pozycji w przedwyborczej ankiecie.

Wynik mógł być jeszcze lepszy, ale małym niedociągnięciem było polewanie zapłaty za udzielenie prawidłowej odpowiedzi przed, a nie po wzięciu udziału w sondzie ulicznej. Właściwie ta sonda to drogowa była, bo przy szutrówce z Gliniewic do Paździerzownicy się odbywała. Mówi się nieoficjalnie, że skarbnik nie powinien był raczyć się wypłatą z ankietowanymi. Eksperci zwracają też uwagę, że niestosownym było chóralne śpiewanie przez ankieterów rymowanek typu „Oj, niedobraa! Oj, ty szujaaa! Unia, skocz ty mnie naa... taboret” czy „Unia, Unia, mać radnaja! Banda zboków, mętów zgraja”.

Poza tymi niewielkimi uchybieniami akcja uświadamiająca przebiegła w niezwykle przyjaznej, by nie rzec braterskiej atmosferze, a krotochwilom, uciesznym pokrzykiwaniom, podszczypywaniu sikorek i opowiadaniu prześmiesznych anegdot z brzydkimi wyrazami nie było końca. To znaczy koniec był, ale nastąpił około ósmej przedpołudniowej godziny. Krowy ryczeli niedojone, że pomsta. A słoma sypała się z wszech stron.

Ciekawostki z lokali wyborczych
, stan na godzinę 10.

Pan Stanisław (l. 62) z Paździerzownicy Małej nie będzie mógł głosować, gdyż trochę dłużej mu zeszło na wielkanocnej prywatce u znajomych pod Kętrzynem.

W lokalach wyborczych w Gliniewicach zanotowano niewielkie utrudnienia w korzystaniu z toalet.

Z okazji wyborów przebywający w Polsce z roboczą wizytą Helmut Grundtzenwagen z Lotaryngii wykonał monumentalny performance. Owinął papierem toaletowym korony wszystkich drzew na gliniewickim rynku.

Pani Wandzia (l. 32), która siedzi w komisji, ma ważną wiadomość do córki: „Halinko (l. 8), kochanie, dlaczego nie odbierasz telefonu? Wyłącz gaz”.

Na kolonii w Szostkach Lachach dojazd do lokalu wyborczego był utrudniony. Powód: duża akcja ratownicza straży pożarnej.

Pan Grzegorz (l. 48), sołtys Koszelewa okazał się tym, który dzień wyborów do Europarlamentu spędził w sposób najbardziej typowy dla powiatu Gliniewice (próba losowa 200 osób). Cały dzień siedział w domu, zajadał słoninę, ogórki kiszone, sączył samogon i mruczał pod nosem niewybredne, rzadko spotykane związki frazeologiczne pod adresem jakichś ped... ukaz Unii Europejskiej o poszanowaniu mniejszości. Ten wpis został skontrolowany botem szpiegującym i oznaczony jako szkodliwy i zagrażający bezpieczeństwu Wspólnoty Europejskiej.

Sklep w Paździerzownicy został zaatakowany przez ekstremistów kubańskich (l. 32, 16, 12, 54, 87). Zabrali bułeczki i pomidorki, wypili litra z przebywającą akurat przez przypadek w pobliżu miejscową ludnością i - zanim upadli - zostawili listonoszowi list z datą ataku terrorystycznego na Brukselę.

Ze względu na niezbyt wysoką frekwencję policja wprowadza ulgi dla kierujących pojazdami. Za okazaniem potwierdzenia z komisji wyborczej nie będzie wykonywane badanie alkotestem. Funkcjonariusze drogówki serdecznie zapraszają do urn. Obywatelu, policja Twoim przyjacielem i powiernikiem.

O dużym szczęściu może mówić jeden z mieszkańców Stupiałek (l. 19), który wychodząc z lokalu wyborczego został zaatakowany przez rosomaka (l. 2). Stupiałczanin w ostatniej chwili zdążył się schować za swoim rowerem (l. 15), a rozpędzone zwierzę nieszczęśliwie nadziało się na ped... ukaz Unii Europejskiej o poszanowaniu mniejszości. Ten wpis został skontrolowany botem szpiegującym i oznaczony jako szkodliwy i zagrażający bezpieczeństwu Wspólnoty Europejskiej.

1 komentarz: