niedziela, 19 lipca 2009

Jak to grzebanie w dupie zmienia historię

Rok 1298. Pierwsza koronacja polskiego króla odbyła się - no - jakiś czas temu, ale kto o tym wiedział. Zanimeśmy się obejrzeli, mogło się wydarzyć jakieś rozbicie na dzielnice. Cóż, nikt nad tym nie panował. A o wiktorii grunwaldzkiej to nie słyszano, bo się jeszcze nie odbyła. Gdyby kto pytał, to był wstęp.

Branicki Anatol z żoną swoją Krystyną, jadąc kolasą w sutej obstawie z Krakowa do Koszelewa - nowej domeny Państwa Hetmaństwa Polnego - dojechał ni stąd, ni zowąd, do walącej się chałupy. Prawdopodobnie było to jedyne w promieniu wielu stajań miejsce z żywym duchem. Nie licząc wilków, żubrów i sprzedawców niekiepskiej przepalanki.

- Bywaj! - wydyszeli cichuteńko stangreci przez zaduch, strosząc halabardy, kiedy tylko po otwarciu odrzwi uszła ćma. - Są tu jakieś sikorki do chędożenia? (Nie miejmy im tego za złe, wszak od roku szli przez pustacie.)

Szuwaśko Zygmunt wstał z barłogu. Otrzepał słomę z siennika, pogrzebał w dupie, w uchu pogmerał, i rzekł:

- A idźcie wy wszyscy w huj.

I tak to stało się, że siedzibę swoją rodową Branicki Anatol w Białymstoku urządził. Po nim syn jego, Krzysztof, po nim Euzebiusz, a dalej to już wiecie. A Koszelewo wioską pozostaje.

4 komentarze:

 1. Pożałował Sikorek do chędożenia, to ma teraz wioskę! A pałac Branickich w Białymstoku niczego sobie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nu, i ja tak mówię! Byłem ja raz tam ze szkolną wycieczką w osimdziesiątych latach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj mnie się zdaje, że moja kasztanka to z tego hrabiowskiego nasienia.. taka jakaś...durnowata bywa mhmmm

  OdpowiedzUsuń
 4. Czesławie Radziulisie, ona nie durnowata, choć z hrabiowskiego nasienia być może. Ja tam za hrabim nie latałem. Ona, ta kasztanka Twoja, to mądra, jejbohu. Jak ja ją dwie niedziele temu nazad zapytałem, ile jest dwa i osimdziesiąt to tak mnie ucapiła zębiskami, jakby mówiła "A co ty dla mnie durnowate takie pytania zadajesz?".

  OdpowiedzUsuń